Neúroda zdražuje čaj, jeho obliba přitom v Česku roste

06.05.2009 - Co má společného sucho na Srí Lance s ranním šálkem čaje? Více, než se na první pohled může zdát. Keňu, Indii a Srí Lanku, kde se vypěstují čtyři z pěti sebraných čajových lístků na světě, postihla letos neúroda. Kvůli suchu je čaje zhruba o pětinu méně než loni. Poptávka po něm přitom v Česku roste. Za loňský rok stoupla spotřeba čaje ve světě o zhruba pět procent. Podle odhadů Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) chybí na trhu zhruba sto milionů kilogramů čaje.

„To vysvětluje i současný růst cen. Obchodníci očekávají, že situace bude ještě horší," řekl BBC Kaison Chang z FAO. Nedostatek je patrný na burzách s čajem, cena stoupla už o třetinu během několika týdnů. I když zatím jen roste cena surových lístků, už brzy ho budou muset výrobci promítnout i do cen produktů. Pěstitelé čaje jsou naopak spokojeni. Podle nich byly ceny dlouhodobě příliš nízko a neumožňovali jim dostatečný zisk na to, aby investovali například do rozšíření plantáží nebo zavlažování. „Dostali jsme se na ceny z roku 1999," pochvaluje si šéf Indické čajové asociace Aditya Khaitan. Tehdy postihlo indické čajové plantáže poslední velké sucho, ale cena tolik nestoupla. V jiných oblastech světa totiž byla dobrá úroda. Letos je situace jiná: špatný sběr hlásí všichni klíčoví pěstitelé čaje. Čajovníku se nejlépe daří hlavně v oblastech se stálou teplotou a vlhkostí, sucho má pak vliv na úrodu. Čajové lístky je možné sbírat z čajovníkového keře i každé dva týdny. Čeští výrobci a prodejci čajů na otázky ohledně cen odpovídají dost vyhýbavě. Podle svých vyjádření „pečlivě situaci monitorují, ale k problematice cen se raději nevyjadřují konkrétně. „V současné době o úpravě cen neuvažujeme, nemůžeme ji však vyloučit s ohledem na další vývoj, který v tuto chvíli nelze zcela odhadnout," uvedl ředitel české pobočky Unileveru Antonín Jiroušek. Největší český výrobce, Jemča Jemnice, podle provozního ředitele Libora Venhody podražil čaje loni zhruba o pět procent a letos další úpravy cen nečeká. „Zatím výkyvy cen na světových trzích nepočítáme. Čaj nám dodávají naši vlastníci," vysvětlil Venhoda. Jemča patří pod indickou skupinu Tatley Teas. Čaj v Česku podražil už loni, v průměru podle údajů Českého statistického úřadu o sedm procent. I kdyby čaj podražil výrazně, na inflaci to nebude příliš poznat. Čaj má v inflačním koši extrémně malou váhu, zhruba jednu tisícinu. Jinými slovy, kdyby čaj podražil tisícinásobně, inflace stoupne o procento. Češi za něj přesto utrácí čím dál více. Loni propili už téměř dvě miliardy korun. Podle údajů společnosti Nielsen stouply útraty za čaj bezmála o desetinu, ale samotná spotřeba stoupla o tři procenta. Každý Čech vypije v průměru 375 gramů čaje, tedy 187 dvougramových pytlíků. Podle Karla Týry ze společnosti Nielsen nejrychleji stoupá hlavně spotřeba zelených a bílých čajů. Zelené čaje už tvoří více než desetinu všech vypitých čajů. Naopak obliba černých čajů mírně klesá. Nejoblíbenější jsou v Česku ovocné čaje.

Zpět na přehled článků

NOVINKY TEA SHOP

DARJEELING FIRST FLUSH 2013

Čaj

S radostí oznamujeme, že dorazily čerstvé čaje ze zahrad v Darjeelingu. Tentokráte jsme vybrali NAMRING a LONGVIEW. Oba skvělé, oba čerstvé, oba okouzlující. Nahraďte si pocit jara alespoň těmito čaji, když se počasí ne a ne vzpamatovat.


 

Čajové překapávače KAMJOVE

Čaj

Rádi bychom Vás upozornili na novinku ve způsobu přípravy čaje. Čajové překapávače jsou vhodné hlavně pro přípravu vícenánevových čajů.
Více ...

 

E SHOP

Čaj

Právě doděláváme zcela nový e-shop, který bude zhruba v polovině února otevřen. Naleznete ho na místě stávajícího. Všechny stávající odběratele budeme informovat emailem.


 

Tea shop

LITERÁRNÍ ČAJOVNA

Literární čajovna

Zborovská 9
Boskovice
Tel.:774 499 709

Otvírací doba

Pondělí 10.00 - 19.00
Úterý 10.00 - 19.00
Středa 10.00 - 19.00
Čtvrtek 10.00 - 19.00
Pátek 10.00 - 19.00
Sobota 9.00 - 11.00
14.00 - 19.00
Neděle 14.00 - 19.00

Více

Najdete nás na síti Facebook

DOPORUČUJEME

Čajovna